Układ SZR

Potencjalny brak energii może grozić nie tylko generowaniem strat materialnych, ale może być również niebezpieczne dla zdrowia i życia, jeśli sytuacja dotyczy takich placówek, jak szpitale. Dlatego też warto zadbać o to, by system zasilający był wyposażony w układ SZR.

Czym jest układ samoczynnego załączania rezerwy?

Rozwiązanie to znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w placówkach medycznych, obiektach wojskowych, bankach, urzędach państwowych, a także w obiektach typu Data Ccenter. Coraz częściej jednak układy SZR stosowane są także w prywatnych firmach, które również, w przypadku nagłego zaniku energii elektrycznej narażone są na starty finansowe.

Omawiany układ SZR przełącza się w chwili awarii zasilania podstawowego dzięki czemu odbiorniki zasilane są z alternatywnego źródła energii elektrycznej.

Sam system może aktywować się natychmiastowo, jak i z opóźnieniem czasowym, co może być uwarunkowane rodzajem zastosowanego zasilania awaryjnego (na przykład agregaty prądotwórcze potrzebują kilka sekund na ustabilizowanie swojej pracy).

Gdzie stosuje sie ułady SZR?

Oprócz wspomnianych zastosowań, jest jeszcze co najmniej kilka innych typów obiektów, w których wykorzystuje się to rozwiązanie:

  • obiekty łączności,
  • budynki wysokościowe (wyższe niż 55 m nad poziomem terenu),
  • centra handlowe,
  • fabryki.

W przypadku placówek medycznych, budynków wysokościowych i innych, w których utrata zasilania może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, konieczność zastosowania tego układu może być uwarunkowana prawem.

Nawet jeśli jednak system ten nie jest obowiązkowy z prawnego punktu widzenia, jego instalacja może przełożyć się na bezpieczeństwo finansowe danej inwestycji, stąd też warto zainstalować ten układ w swojej firmie.

Szafa sterownicza z układem SZR